Un vehicul merge pe autobanda cu v= 80km/h. La momentul t1=8h 4min si 22sec. El se găsește in dreptul bornei ce indica 72km. Unde se va găsi la ora t2=8h 19min si 22sec?
Din diferenta de timp inseamna ca vehicolul se deplaseaza cu 80 km/h timp de 15 min. In acest timp parcurge 20 km ( 80 km/h x 0,25 h) si se va afla la borna 92 km ( sau la borna 52 km daca merge in sens descrescator al marcajului!)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!