👤

Pentru 6 iepuri s 3 ursuleti de plus s-a platit suma de 216 lei.Stiind ca un iepuras are acelasi pret c un ursulet,afla cat costa iepusasii si cat costa ursuletii.

Răspuns :

6+3=9 ( obiecte cumparate ) 
216:9=24 ( lei un obiect ) 
24 x 6=144 ( iepurasii) 
3x24=72 (ursuleti \ lei )

6+3=9
216:9=24
24*6=144
24*3=72
Sper ca te-am ajutat !
PS:Ma grabesc si de aceea nu am scris in paranteze
ADRIANIONITA74