👤

Intr-un balon cu capacitatea de 16 l  se afla oxygen cu temperatura 283k, sub presiunea de 15,6MPa. Determinati volumul oxigenului care poate fi obtinut din acest balon la c.n.


Răspuns :

1MPa= 10⁶Pa    
1at    are     aproximativ 10⁵Pa
 156 at                          15,6x10⁶Pa
pV=niu xRT---> 156X16= niu x0,082x 283...--->niu= 107,55molO2
v= 107,75molx22.4l/mol= 2409 l
Te rog sa verifici. pentru ca mi se pare prea mare presiunea !Vezi si valoarea exacta ptre Pa
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari