Scrieti reactia acetilenei cu acidul clorhidric si calculati cantitatea de monomer obtinuta de puritate 80% stiind ca se introduc 448 L acetilena iar reactia are randament de 60%. E urgent!:03
C2H2 + HCl ---> C2H3Cl (cloroetena) 22,4 l C2H2.........62,5 g cloroetena 448 l C2H2...............x g cloroetena x = 1250 g cloroetena randamentul = msa practica/masa teoretica * 100 =>masa practica = 1250*60/100=750 g cloroetena puritatea = masa pura/masa impura * 100 => masa pura = 750*80/100 = 600 g cloroetena
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!