👤

Va rog ajutor.
Calculati cantitatea de substanta organica din scheletul unui om de 100 kg stiind:- scheletul reprezinta 20% din greutatea corpului
- substanta usata din os este 75%
- sarurile minerale reprezinta 65% din substanta uscata.


Răspuns :

100x20/100=20kg oasele 20x75/100=15kg Substanța uscata din os 15x65/100=9,75kg săruri minerale