👤

Afla volumul de metan necesar obtinerii a 130 kg acetilena, stiind ca jumatate din metan se arde pentru obtinerea temperaturii de 1300 grade C, iar din rest numai 30% se transforma in acetilena.


Răspuns :

Pasul1:se scrie reactia chimica dintre substantele chimice 
Pasul2:se stabilesc coeficientii corespunzatori fiecarei substante (sau compus chimic) tinand cont de stoechiometrie, adica:
La Cu(OH)2 observi ca OH este legat de Cu de doua ori (sunt de fapt 2 ioni de OH cu sarcina -1) de ionul de Cu ce are valenta 2(mai exact +2)
La K2SO4 observi ca datorita respectarii valentelor elementelor chimice K are 2 atomi in molecula de K2SO4
Atunci la KOH pentru a stabili egalitatea intre termenii din stanga reactiei cu cei din dreapta , acesta va participa in reactie cu 2(adica doua molecule de KOH) si trec 2 in fata !

Pas3: Se calculeaza MASELE MOLARE pentru substantele implicate , tinand cont de MASELE ATOMICE SI VALENTELE elementelor chimice ce compun respectivele substante.
Masele atomice sunt date in orice SISTEM PERIODIC AL ELEMENTELOR VALOARE ESTE TRECUTA SUB SIMBOLUL ELEMENTULUI CHIMIC:
EXEMPLU LA O (Oxigen) Masa atomica este:15,9994 pentru simplificare in calcule se rotunjeste la 16 .
In calcule MASA ATOMICA este simbolizata prin litera A
MASA MOLARA este simbolizata prin litera M
Scot din Sistemul Periodic toate masele atomice corespunzatoare elementelor ce se gasesc in KOH si Cu(OH)2 si avem:
A(H)=1 adica masa atomica a Hidrogenului, valoarea ei rotunjita
A(O)=16 Oxigenului
A(K)=39 Potasiului(denumit si Kalium!)
A(Cu)=63,5 Cuprului
A(S) =32 Sulfului
Calculam Masele molare a substantelor:
Pentru KOH (Hidroxidul de Potasiu)
M(KOH) =A(K)+A(O)+A(H) =39+16+1=56, valoarea calculata o trec deasupra KOH la reactia pe care am scris-o la inceput, si va fi inmultita cu 2, vezi explicatiile pasul2!
In cazul KOH masa molara reprezinta suma maselor atomice a elementelor , observi ca nu am valente de 2 sau 3 pentru K sau OH !
M(Cu(OH)2)=A(Cu)+2[A(O)+A(H)]=63,5+2(16+1)=97,5 pentru ca OH este de doua ori, masele atomice ale Oxigenului si Hidrogenului se aduna si se inmultesc cu 2 , deci..atentie la calcul ! Aceasta valoare de 97,5 o trec in reactia chimica scrisa deasupra la Cu(OH)2.
Pasul 4:Calculul cantitatii de KOH pur care participa in reactie 
Conform enuntului in reactie participa 22,4 g KOH de concentratie 10% (procente de masa), asta inseamna ca :
DIN 100 g solutie KOH numai 10 g sunt KOH pur ce participa la reactie, adica 90 g sunt apa adica: 10g KOH pur+90g Apa=100 g solutie KOH care are concentratia de 10%
! Daca vrei o paralela cu experienta practica cand pui la muraturi solutia de saramura de 10% cum prepari solutia? Vei lua 10 g de sare de bucatarie si 90 g apa ,amesteci bine componentele pentru a se dizolva si asa ai obtinut o solutie de 10% saramura !Am inchis paranteza.
Sa revin ... dar noi nu avem 100 g solutie de KOH de 10% concentratie ci 22,4 solutie de conc. 10% si atunci calculez:
In 100 g sol.KOH am ................................ 10g KOH pur
In 22,4 g sol KOH o sa am........................ Y

22,4x10
Aplic regula de trei simpla si am: Y=------------- =2,24 g KOH pur participa in reactie
100

Valoarea gasita de 2,24 g o trec sub KOH in reactia scrisa initial 

Ca sa fie mai clar ..in reactia scrisa initial participa numai substantele pure , apa de dilutie din solutia de KOH nu participa la reactia dintre CuSO4 si KOH(pur) este considerata doar mediu de dilutie. { Iar deschid o paranteza ...cand punem muraturi in solutie de sare in apa DOAR SAREA CONSERVA LEGUMELE si NU APA , apa joaca rol de mediu de dilutie pentru sare !}

Acum sa revenim la reactia chimica scrisa initial , mai avem sa calculam X1 care reprezinta cantitatea in grame de Cu(OH)2 ce se obtine din reactie , avem urmatorul raport:

2x56 97,5 2,24x97,5
-----------= -------- X1=------------- =1,95 g Cu(OH)2 
2,24 X1=? 2x56


Pas 5:Calculul numarului de moli:
Masa substantei (in grame)
Numarul de moli=-----------------------------------
Masa Molara a substantei (in grame)

1,95
Nr moli=----------=0,02 moli de Cu(OH)2 rezultatul cerut de enunt 
97,5
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari