Calculez nr. moli din masa data de acetilena:
niu= 5,2g/(2x12gC+2gH)g/mol=o,2mol
1mol 2mol
Ecuatia reactiei: C2H2 +5/2O2= 2CO2 +H2O
Calculez nr.moli de Co2 din raportul molar
1molC2H2/2molCO2= 0,2mol/ niu----> niu= 0,4mol CO2
v=0,4 molx22,4l/mol---->calculeaza !!!!