la oferma de animale se consuma zilnik 17674l pentru adapatul animalelor.Unei vaci i se dau 45l apa.unui cal cu 13 l mai mult,iar unei oi 8 l.Daca in crescatorie sunt 320 vaci i 53 de cai ,afla nr oilor.
1.Cati litri consuma cele 320 de vaci? 320x45=14400 2.cati litri consuma cei 53 de cai? 45+13=58,58x53=3074. 3.cati litri consuma vacile si caii impreuna?14400+3074=17474. 5.cate oi sunt? 17674-17474=200,200:8=25 oi
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!