Masa substantei se afla din concentratie :c=md*100/ ms => md=c*ms/100 <=>md=20*200 g supra 100=40 grame substanta. Masa apa=ms-md= 200 -40=160 apa densitateaa =m/v => v=200/1,05 =.... cat iti da.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!