Un corp cu masa m=4 kg se misca rectiliniu uniform sub actiunea undei forte constante F ce formeaza unghiul alfa=45 de grade cu orizontala. Sa se determine coeficientul de frecare dintre corp si suprafata orizontala pe care el se misca, daca se stie ca lucrul mecanic efectuat de forta pe distanta s=5,2 m este L=48 J.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!