👤

Din doua baloturi de stofa cu lungimile de 343m si 317m se confectioneaza costume.Afla cate costume se obtin din fiecare balot,stiind ca pentru un costum sunt necesari 3m de stofa.Calculeaza cati metri de stofa au ramas nefolositi.(va rog scrieti-mi si judecatile,dar si operatia)

Răspuns :

1 cate costume se obtin  din primul balot?
343:3=114
2 cati metri raman nefolositi din primul balot?
114x3=342
343-342=1m
3 cate costume se obtin din al doilea balot?
317:3=105
4 cati metri raman din al doilea balot?
105x3=315
317-315=2m
5 cati metri de stofa au ramas in total?
1+2=3m
Câte costume s-au obținut din cei 343 m de stofă?
343:3=114 r 1 m
Câte costume s-au obținut din cei 317 m de stofă?
317:3=15 r 2 m
Câți m de stofă au rămas nefolosiți?
1+2=3 m
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari