👤

O barca se leagana pe mare efectuind 15 oscilatii in 30 s. Determina lungimea undei marine, daca viteza propagarii ei e de 3m/s.

Răspuns :

n=15 oscilatii in timpul t=30 secunde
Frecventa (nr de oscilatii pe secunda) niu=n/t=15/30=0,5 Hz.
Perioada T este timpul in care se executa o oscilatie completa
T=1/niu=1/0,5=2 s
Lungimea de unda reprezinta spatiul parcurs in timp de o perioada
lambda=T*v=2*3=6m
Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari