👤

O hidrocarbură cu masa de 1,92 g a fost arsă, iar oxidul de carbon (IV) a fost barbotat prin apă de var (Ca(OH)2). Sedimentul format după uscare avea masa de 14 g. Determinați formula hidrocarburii.

Răspuns :

CxHy  prin ardere formeaza  xCO2  si y/2H2O
xCO2 + x Ca(OH)2=x Ca CO3↓ +x H20
Se obtin 14g CaCO3;  
calculez nr.moli --> niu= 14g/ (40gCa +12gC+18gO)/mol= 0,14mol 
0,14 mol Ca Co3= 0,14 molCO2 = 0,14 mol C--.>m=0,14molx12g/mol
m,C= 1,68g
1,68 +ymolx1gH= 1,92--->y=0,24 mol H
iMPART prin 0,14 si rezulta formula bruta  (C1H1,714)de n ori
Pentru ca nu mai am informatii DESPRE HIDROCARBURA, incerc sa obtin prin inmultireA cu un numar , numar intreg de atomi H---. > C7H12-->ALCHINA (heptina)
VERIFICA !!!!!!!!

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari