👤

Intr-o urna sunt 10 bile rosii si 15 bile albastre . Se extrage o bila . Care este probabilitatea ca bila extrasa sa fie rosie?


Răspuns :

p=nr de cazuri favorsbile / numărul de cazuri posibile
p=10/10+15
p=10/25 se reduce prin 5
p=2/5
p in procente este
p=2×100/5=200÷5=40%