Răspuns :
1 : 26 = 60 + 26 = 86 s
viteza 100 m/ 86 s
100 m = 0,1 km
86 : 3600 = 0,023(8) h
viteza 0,1 km/ 0,023(8) h
-----------------------------------
viteza 60 m/ 42 s
60 m = 0,06 km
42 s : 3600 s = 0,011(6) h
viteza 0,06 km/0,011(6) h
viteza 100 m/ 86 s
100 m = 0,1 km
86 : 3600 = 0,023(8) h
viteza 0,1 km/ 0,023(8) h
-----------------------------------
viteza 60 m/ 42 s
60 m = 0,06 km
42 s : 3600 s = 0,011(6) h
viteza 0,06 km/0,011(6) h
1:26=86 de secunde 24 m pe secunda adik 100-86=24
0:42=42sec 60-42=18m sec
0:42=42sec 60-42=18m sec
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!