👤

masa unui cilindru este egala cu 4,52kg.Volumul sau este 400 cm3.Care este densitatea cilindrului?din ce material este confectionat cilindrul?

Răspuns :

ρ (ro)-densitate
ρ=m/v unde m-masa v-volum
ρ=4,52kg/400cm³ -transformam kg in g
ρ=4520g/400cm³
ρ=113g/10cm³
se da :
m=4,52
v=400cm3-4m3
rezolvare:
D=m:v 
4,52:4=1,13kg/m3

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari