👤

Un biciclist a parcurs in prima zi 3 supra 5 din distanta dintre orase in timp de 45 minute,iar a doua zi restul de 8km.In cat timp a parcurs biciclistul aceasta distanta daca a mers cu viteza constanta?

Răspuns :

d1=3/5d , t1=45min=45*60=2700s 
d2=2/5d=8km=8000m, d= 8000*5/2=4000*5=20000m
d1=3/5*20000=3*4000=12000m , v=d1/t1=12000/2700=120/27=40/9=4,44m/s 
d=32000m 
t=d/v =32000/4,44=7207s=120min7s=2h7s