👤

pe o sosea se deplaseaza doi biciclisti cu vitezele constante :v1=0,2km\min. Si v2=0,3km\min. La momentul t0=0,distanta dintre ei este d=2,5km.
a) calculati momentul si locul intalnirii,daca se deplaseaza in sensuri opuse.
b) calculati momentul si locul intalnirii ,daca se deplaseaza in acelas sens.
c) trasati, pe aceeasidiagrama ,graficul miscarii de la punctul a)
d) trasati,pe aceeasi diagrama ,graficul miscarii de la punctul b).


Răspuns :

x1=v1*t, x2=v2*t , x1+x2=d , v1*t+v2t=d , t=d/v1+v2=2,5km/0,5km/min=25/5=5min , x1=0,2km/min*5min=1km 

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari