👤

calculati pretul mediu pentru un kg de fursecuri daca se amesteca doua kg de fursecuri care costa 10 lei kg cu trei kg de fursecuri care costa 12 lei\kg ?

Răspuns :

pretul=(2x10+3x12):(2+3)=(20+36):5=56:5=11,2 lei/kg

10*2=20 lei cele 2 kg care costa 10 lei
12*3=36 lei cele 3 kg care costa 12 lei
20+36=56 lei cele doua feluri de fursecuri
2+3=5 kg de fursecuri
56:5=11,2 lei un kg de fursecuri amestecate