👤

Afla procentul de hidrogen din alcanul a carui densitate este 0,443 g/L la 0,2 atm si 200 garde celsius

Răspuns :

    Folosind relațiile: pv = υRT = mRT/µ; ρ = m/ v poți determina masa alcanului µ = 86. Formula generală a unui alcan este CnH2n+2.
12n +2n+2 = 86, deci n = 6. Alcanul este C6H14.
In 86 g alcan au intrat 14g H
  100g............................x
X=16,279%