👤

Se arde 54,174 g Mg continant 8% impuritati. Cantitatea de oxid de magneziu rezultata react. cu apa .masa de produs final de reactie ,daca ambele reactii au fost egale ,este: 

Răspuns :

Mg + 1/2 O2 ---> MgO
masa pura Mg = 54.174 * 92/100 = 49,84 g Mg
24 g Mg........40 g MgO
49,84 g Mg.........x g MgO       x = 83 g MgO
MgO + H2O ---> Mg(OH)2
40 g MgO............58 g Mg(OH)2
83 g MgO............x g Mg(OH)2          x = 120,35 g Mg(OH)2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari