👤

Un volum de 268,8 litri metan se supune clorurarii. La incheierea procesului clorura de metil,clorura de metilen si metanul nereactionat se afla in raportul molar de 1:2:3. Volumul de metan nereactionat este : A. 22,4 l B. 134,4 l
C. 112 l
D. 67,2 l
Va multumesc anticipat!


Răspuns :

CH4    +Cl2  = CH3Cl +HCl      ori  1mol....V1
CH4 + 2Cl2= CH2Cl2+2HCl     ori  2mol....V2
CH4------------------->   CH4        ori 3mol....V3
La gaze, raportul molar = raportul de volume 
V1:V2:V3= 1:2:3
V1+V2+V3=268,8L , prin rezolvarea sistemului, rezulta V3
Mai simplu, impart volumul total la 6 parti de volume ca sa aflu cati l revine la 1 parte=>268,8/6 =44,8l
daca 1 parte volum are 44,8L
          3parti                V3= 134,4L
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari