Răspuns :
se da: SI formula vitezei
distanta 360 m
timpul 12 min. 720 s calcul: 360:720=0.5 m/s
distanta 360 m
timpul 12 min. 720 s calcul: 360:720=0.5 m/s
viteza=distanta/timp => 360m si 12min =360m si 720s => viteza=360/720 => viteza= 0,5 m/s
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!