👤

Un mobil se deplaseaza pe o traiectorie rectilinie dontr-un punct A situat la distanta de 5 m de un punct ales drept reper, trece prin punctul de reper si se opreste intr-un punct B, situat la 5 m de reper. Coordonata punctului A este x1= -5 m iar a punctului B este de x2=5 m. Ce valoare are distanta parcursa?

Răspuns :

Distanta parcursa se afla facand diferenta dintre coordonata finala si cea initiala a mobilului
x=x2-x1=5-(-5)=5+5=10m
Spor
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari