👤

O sticla de 500 ml cantareste 20 g.Daca o umplem cu lichid ea cantareste 150 g.Sa se calculeze densitatea lichidului turnat in sticla.

Răspuns :

Stim ca volumul sticlei este de 500ml si are masa de 20 grame.--- intelegand astfel ca sticla este goala.

Apoi ne spune ca se umple cu un lichid si ajunge sa gantareasca 150 g dar din cele 150 g , 20 g sunt sticla nu ? deci masa de lichid este 150 - 20 =130 g


ρ=[tex] \frac{m}{v} [/tex]⇒ ρ=[tex] \frac{130g}{500ml} [/tex]⇒ρ=0,26 g/ ml 

aceasta este densitatea lichidului.

m=130g
500ml=500cm3  ro=m/v=130g/500cm3=0,26g/cm3
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari