👤

Pentru a termina de săpat un sunt un muncitor trebuia sa sape câte 3m pe zi . Lucrând mai repede , a săpat câte 5m de șanț pe zi și a terminat lucrarea cu 2 zile mai devreme .CÂȚI METRI a săpat muncitorul . Explicație VĂ ROOOOG

Răspuns :

c.m m.d.c al nr 3m și 5m=15 rezultă ca a avut 15 m de șanț
15:3=5zile
15:5=3 zile
5zile-3zile=2zile mai devreme Sper să fie bun.Un an nou fericit!
Notam cu x nr.de zile in care ar fi terminat  santul daca sapa cate 3 m/zi. Lungimea santului e constanta. Avem:
5·(x-2)=3x
5x-10=3x
5x-3x=10
2x=10  /:2
x=5   Ar  fi  terminat santul in 5 zile
Muncitorul a sapat:  5×3m=15m
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari