Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea.
Ioana, la inceput avem o solutie cu masa ms1 = 1000 g si concentratia procentuala c1 = 15%. Deci putem gasi masa dizolvata md1.
c1= 100*md1/ms1, de unde md1 = c1*ms1/100 = 15*1000/100 = 150(g substanta dizolvata).
Se adauga acum un volum de 500 ml de apa. Masa de apa adaugata este, din formula densitatii: m = ro*V = 1*500 = 500(g apa).
Deci solutia rezultata la sfarsit contine aceeasi masa de substanta dizolvata(md2 = md1 = 150 g substanta dizolvata). Masa solutiei rezultate va fi suma dintre masa solutiei introduse la inceput si masa de apa adaugata.
ms2 = ms1 + m = 1000 + 500 = 1500(g solutie).
Deci concentratia procentuala a solutiei rezultate este:
c2 = 100*md2/ms2 = 100*150/1500 = 10.
Asadar c2% = 10%.
Ioana, la inceput avem o solutie cu masa ms1 = 1000 g si concentratia procentuala c1 = 15%. Deci putem gasi masa dizolvata md1.
c1= 100*md1/ms1, de unde md1 = c1*ms1/100 = 15*1000/100 = 150(g substanta dizolvata).
Se adauga acum un volum de 500 ml de apa. Masa de apa adaugata este, din formula densitatii: m = ro*V = 1*500 = 500(g apa).
Deci solutia rezultata la sfarsit contine aceeasi masa de substanta dizolvata(md2 = md1 = 150 g substanta dizolvata). Masa solutiei rezultate va fi suma dintre masa solutiei introduse la inceput si masa de apa adaugata.
ms2 = ms1 + m = 1000 + 500 = 1500(g solutie).
Deci concentratia procentuala a solutiei rezultate este:
c2 = 100*md2/ms2 = 100*150/1500 = 10.
Asadar c2% = 10%.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!