👤

Peste 475 ml apa distilata se adauga lent 25 ml solutie de acid sulfuric cu concentratia de 20% si densitatea egala cu 1,89 g/ml. Se cere :
a)  concentratia molara a substantei de acis sulfuric obtinuta;
b)concentratia procentuala a celeasi solutii
c)masa de solutie de atomi de concentratie 15% necesata neutralizarii concentratiei de acid sulfuric

ma poate ajuta cineva?


Răspuns :

Eu incerc sa te ajut, dar nu inteleg ce ai vrut sa spui la punctul c).
Dupa parerea mea, s-ar rezolva asa.
Cu semnul "*" notez inmultirea.

a).Consider densitatea apei distilate ro = 1 g/ml.

Masa de apa distilata corespunzatoare volumului de 475 ml este, din formula densitatii: ro*v = 1*475 = 475(g apa distilata).

Stiind volumul si densitatea solutiei de H2SO4 20%, gasim masa acestei solutii:
ro1 = ms1/vs1, de unde ms1 = ro1*vs1 = 1,89*25 = 47,25(g solutie H2SO4 20%).

Masa de H2SO4 dizolvata din 47,25 g solutie H2SO4 20% este, din formula concentratiei procentuale:
c1 = 100md1/ms1, de unde md1 = c1*ms1/100 = 20*47,25/100 = 9,45(g H2SO4).

Volumul solutiei rezultate este 475 + 25 = 500(ml solutie) = 0,5(litri solutie)..

Masa molara a H2SO4 este 2*1 + 1*32 + 4*16 = 98(g/mol).

Numarul de moli de H2SO4 dizolvati in cei 500 ml solutie este 9,45/98 = aprox. 0,0964285 = aprox. 0,1(moli H2SO4).

Daca in 0,5 l solutie se gasesc dizolvati 0,1 moli H2SO4
Atunci in 1 l solutie se vor gasi dizolvati x moli H2SO4

x = 1*0,1/0,5 = 0,2(moli H2SO4).

Deci solutia de H2SO4 rezultata are concentratia molara aprox. 0,2 moli/l.

Cel putin asta e parerea mea. Daca ai raspunsul, verifica.



b). Masa dizolvata a solutiei obtinute este 9,45 g H2SO4.

Masa solutiei obtinute este suma dintre masa de apa distilata de la inceput(475 g) si masa solutiei de H2SO4 20% adaugate(47,25 g), adica 475 + 47,25 = 522,25(g solutie).
Deci concentratia procentuala a solutiei de H2SO4 obtinute este:

c = 100*9,45/522,25 = aprox. 1,8094782 = aprox. 1,81.
Asadar c% = aprox. 1,81%.


c).Aici nu stiu ce ai vrut sa zici cu expresia masa de solutie de atomi. Daca amintesti de neutralizare, inseamna ca solutia obtinuta de H2SO4 reactioneaza cu o solutie de baza de concentratie 15%, dar din enunt nu inteleg exact la ce te referi. Imi pare rau, dar in conditiile acestei formulari a cerintei punctului c)., nu stiu cum te-as putea ajuta.


Eu incerc sa te ajut, dar nu inteleg ce ai vrut sa spui la punctul c). Dupa parerea mea, s-ar rezolva asa. Cu semnul "*" notez inmultirea. a).Consider densitatea apei distilate ro = 1 g/ml. Masa de apa distilata corespunzatoare volumului de 475 ml este, din formula densitatii: ro*v = 1*475 = 475(g apa distilata). Stiind volumul si densitatea solutiei de H2SO4 20%, gasim masa acestei solutii: ro1 = ms1/vs1, de unde ms1 = ro1*vs1 = 1,89*25 = 47,25(g solutie H2SO4 20%). Masa de H2SO4 dizolvata din 47,25 g solutie H2SO4 20% este, din formula concentratiei procentuale: c1 = 100md1/ms1, de unde md1 = c1*ms1/100 = 20*47,25/100 = 9,45(g H2SO4). Volumul solutiei rezultate este 475 + 25 = 500(ml solutie) = 0,5(litri solutie).. Masa molara a H2SO4 este 2*1 + 1*32 + 4*16 = 98(g/mol). Numarul de moli de H2SO4 dizolvati in cei 500 ml solutie este 9,45/98 = aprox. 0,0964285 = aprox. 0,1(moli H2SO4). Daca in 0,5 l solutie se gasesc dizolvati 0,1 moli H2SO4 Atunci in 1 l solutie se vor gasi dizolvati x moli H2SO4 x = 1*0,1/0,5 = 0,2(moli H2SO4). Deci solutia de H2SO4 rezultata are concentratia molara aprox. 0,2 moli/l. Cel putin asta e parerea mea. Daca ai raspunsul, verifica. b). Masa dizolvata a solutiei obtinute este 9,45 g H2SO4. Masa solutiei obtinute este suma dintre masa de apa distilata de la inceput(475 g) si masa solutiei de H2SO4 20% adaugate(47,25 g), adica 475 + 47,25 = 522,25(g solutie). Deci concentratia procentuala a solutiei de H2SO4 obtinute este: c = 100*9,45/522,25 = aprox. 1,8094782 = aprox. 1,81. Asadar c% = aprox. 1,81%. c).Aici nu stiu ce ai vrut sa zici cu expresia masa de solutie de atomi. Daca amintesti de neutralizare, inseamna ca solutia obtinuta de H2SO4 reactioneaza cu o solutie de baza de concentratie 15%, dar din enunt nu inteleg exact la ce te referi. Imi pare rau, dar in conditiile acestei formulari a cerintei punctului c)., nu stiu cum te-as putea ajuta.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari