👤

O hidrocarbura gazoasa contine 85,71% C si are densitatea in conditii normale=1,25g/l. Formula moleculara a acestei hidrocarburi este: A) C2H4: B) C4H4: C)CH4:

Multumesc pentru deranj!



Răspuns :

ro = masa molara/22,4 => masa molara = 1,25 * 22,4 = 28 g/mol
%C = masa carbon/masa hidrocarbura * 100 => masa C = 85,71*28/100=24 g
%H=masa hidrogen/masa hidrocarbura * 100 => masa H = 14,29*28/100 = 4 g 
24+4 = 28 => FM = C2H4 - etena
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari