Peste 900 g acid sulfuric de concentratie 49% .Se adauga o solutie de hidroxid de sodiu de concentratie 20% .Care este masa de solutie de hidroxid de sodiu consumata in reactie.
md = 900 * 49/100 = 441 g H2SO4 H2SO4 + 2 NaOH ---> Na2SO4 + 2 H2O 98 g H2SO4......40 g NaOH 441 g H2SO4...........x g NaOH x = 180 g NaOH ms = md/c*100 = 180/20 * 100 = 900 g solutie
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!