👤

I.                  
20g CaCO3 
se tratea
ză cu o soluţie
de HCl de concentraţie 20%
.


a.ce cantitate de soluţie de HCl 20% se consumă?


b. ce cantitate de sare rezultă? (g, moli, molecule)

               
  ACa=40, AC=12, AO=16, AH=1,
ACl=35,5


Răspuns :

CaCO3+2HCl=H2CO3+CaCl2

MCaCO3=40+12+3×16=100   M HCl=36,5
100 g.......36,5
20.........x
x=7,3g HCl pur
20=7,3×100÷ms
ms=7,3×100÷20=36,5 g sulutie HCl
b) MCaCl=35,5+40=75,5
100g.....36,5
75,5......y
y=27,5g CaCl=0,3 moli= 0,3 6,022×10₂₃ molecule

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari