Un pahar cu glicerină(densitatea glicerinei=1,26 g/cm3) cântărește m1=325g,iar plin cu alcool(densitatea alcoolului=0,8g/cm3) cântărește m2=260g.Determinați:a)masa paharului gol;b)volumul alcoolului din pahar;c) masa paharului plin cu un amestec format din mase egale din cele doua lichide;
Ma poate ajuta cineva sa rezolv aceasta problemă ? :)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!