un comerciant a cumparat 37 de cupoane de stofa a 150 m fiecare .cati lei a platit daca un metru de stofa costa 7500 lei ?rezolvati problema prin doua metode .
1. metoda cea mai simpla 150*750*37= 41625000lei 2. metoda 1metru de stofa = 7500 lei 150 metri = x lei x=(150*750)/1 =150*7500 =1125000 1 cupon = 1125000 lei 37 cupoane = y lei y=(112500*37)/1 = 1125000*37 = 41625000 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!