Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea.
Pentru reactia de ardere a carbonului voi considera ca reactia decurge cu formare de CO2(oxidare completa), si nu de CO. De fapt, efectul termic al reactiei, de 394 kJ, corespunde oxidariii unui mol de C pana la CO2.
Ecuatia termochimica a reactiei este:
C + O2 --> CO2 + 394 kJ
Sau, daca folosim variatia de entalpie: Delta H = -394 kJ(pentru aceasta reactie).
Masa atomica relativa rotunjita a carbonului este 12 u.m.(unitati de masa).
Deci masa unui mol de atomi de C este 12 g.
Si atunci putem scrie:
Daca la arderea a 12 g C se degaja 394 kJ
Atunci la arderea a 24 g C se vor degaja x kJ
x = 24*394/12 = 788(kJ).
Asadar, la arderea a 12 g C se degaja o cantitate de caldura de 788 kJ.
Pentru reactia de ardere a carbonului voi considera ca reactia decurge cu formare de CO2(oxidare completa), si nu de CO. De fapt, efectul termic al reactiei, de 394 kJ, corespunde oxidariii unui mol de C pana la CO2.
Ecuatia termochimica a reactiei este:
C + O2 --> CO2 + 394 kJ
Sau, daca folosim variatia de entalpie: Delta H = -394 kJ(pentru aceasta reactie).
Masa atomica relativa rotunjita a carbonului este 12 u.m.(unitati de masa).
Deci masa unui mol de atomi de C este 12 g.
Si atunci putem scrie:
Daca la arderea a 12 g C se degaja 394 kJ
Atunci la arderea a 24 g C se vor degaja x kJ
x = 24*394/12 = 788(kJ).
Asadar, la arderea a 12 g C se degaja o cantitate de caldura de 788 kJ.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!