conducatorul unui automobil, ce se deplasa cu viteza constanta de 72 km\h, observa semnalul rosu al unui semafor, si franeaza cu acceleratia a=5m\s la puterea a 2 . ce distanta parcurge automobilul dupa 2s de la franare? care este distanta strabatuta pana la semafor?
Conform ecuatiei lui galilei,vei avea d parcurs=v x t- a x t x t/2;v= 72km/h=20m/s=>d parcurs=20 x 2- 5 x 2 x 2/2=30 m; distanta pana la semafor va fi t(v -a x t/2) unde t e v/a= 4s => d parcurs e 4(20-10)=40m
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!