Răspuns :
CxHyClz + z Na ---> CxHy + z NaCl
NaCl + AgNO3 ---> NaNO3 + AgCl
58,5 g NaCl........143,5 g AgCl
x g NaCl............2,87 g AgCl x = 1,17 g NaCl
1,27 g CxHyClz........z,*58,5 g NaCl
1,27 g CxHyClz..........1,17 g NaCl => x = 2 => CxHyCl2
44 g CO2........12 g C
1,76 g CO2.........x g C x = 0,48 g C
masa H = 1,27-0,48-0,71 = 0,08 g H
Din cele 3 mase => formula moleculara C4H8Cl2
Daca nu intelegi imparti fiecare masa de H,C si Cl la masa lor atomica si vei obtine
NaCl + AgNO3 ---> NaNO3 + AgCl
58,5 g NaCl........143,5 g AgCl
x g NaCl............2,87 g AgCl x = 1,17 g NaCl
1,27 g CxHyClz........z,*58,5 g NaCl
1,27 g CxHyClz..........1,17 g NaCl => x = 2 => CxHyCl2
44 g CO2........12 g C
1,76 g CO2.........x g C x = 0,48 g C
masa H = 1,27-0,48-0,71 = 0,08 g H
Din cele 3 mase => formula moleculara C4H8Cl2
Daca nu intelegi imparti fiecare masa de H,C si Cl la masa lor atomica si vei obtine
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!