👤

Cate grame de hidrogen se vor degaja in urma reactiei dintre zinc si acid sulfuric,daca se consuma 10g solutie de acid sulfuric cu concentratie de 20%

Răspuns :

Zn+H2SO4=ZnSO4+H2

M H2SO4=2*1+32+4*16=98
M H2=2*1=2

Calculam masa dizolvata de acid sulfuric:

[tex]c= \dfrac{md*100}{ms} [/tex]
[tex]md= \dfrac{c*ms}{100} [/tex]

Inlocuim:

[tex]md= \dfrac{20*10}{100}=2gH2SO4 [/tex]


98 g H2SO4............2 g H2
 2 g H2SO4............. x

[tex]x= \dfrac{2*2}{98}=0,04 gH2 [/tex]

In concluzie,in urma reactiei dintre zinc si 10 g de acid sulfuric de concentratie 20% se degaja 0,04 g hidrogen.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari