4 Al + 3 O2 ---> 2 Al2O3 4*27 g Al........2*102 g Al2O3 x g Al.............204 g Al2O3 x = 108 g Al Era la fel daca faceai cu oxigen!
Fe + x/2 Cl2 ---> FeClx Din reactie => 1 mol Fe se formeaza 1 mol FeClx nr moli FeClx = masa FeClx/masa molara FeClx masa molara FeClx = 162,5 g/mol 56 + 35,5x = 162,5 => x = 3 => FeCl3 deci valenta 3
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!