👤

In timpul unei furtuni a avut loc o descarcare electrica la distnata de 5,1 km de locul descarcarii. Peste cit timp s-a auzit sunetul??


Răspuns :

(d)distanta=5,1km⇒5100m
(v)viteva=340m/s
trebuie sa transformi distanta in sistemul internationa[SI]
trebuie de aflat timpul(t).....d=v×t unde t=d÷v unde 5100m÷340m/s=15s
                                          
                                                          
                                                             Raspuns:timpul(t)=15s
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari