Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" linia de fractie.
Masa atomica relativa rotunjita a Zn este 65 u.m.(unitati de masa), iar masa molara a HCl este 1*1 + 1*35,5 = 36,5(g/mol).
Ecuatia reactiei chimice este:
Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2
Daca 1*65 g Zn reactioneaza cu 2*36,5 g HCl
Atunci 65 g Zn vor reactiona cu x g HCl
x = 65*2*36,5/65 = 73(g HCl). Aceasta este masa dizolvata md.
Masa solutiei ms de HCl 36,5% o gasim din formula concentratiei procentuale:
c = 100*md/ms, de unde ms = 100*md/c = 100*73/36,5 = 200(g solutie HCl 36,5%).
Verifica si tu.
Masa atomica relativa rotunjita a Zn este 65 u.m.(unitati de masa), iar masa molara a HCl este 1*1 + 1*35,5 = 36,5(g/mol).
Ecuatia reactiei chimice este:
Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2
Daca 1*65 g Zn reactioneaza cu 2*36,5 g HCl
Atunci 65 g Zn vor reactiona cu x g HCl
x = 65*2*36,5/65 = 73(g HCl). Aceasta este masa dizolvata md.
Masa solutiei ms de HCl 36,5% o gasim din formula concentratiei procentuale:
c = 100*md/ms, de unde ms = 100*md/c = 100*73/36,5 = 200(g solutie HCl 36,5%).
Verifica si tu.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!