Răspuns :
Răspuns: viteza = 20 m/s
Explicație:
viteza = distanta / timp
distanta dintre punctele A si B o masuram pe imagine, in comparatie cu marimea scarii .
Vom constata ca segmentul AB este de trei ori mai mare decat fragmentul de scara, deci AB = 3 x 4000m = 12 000 m
Timpul = 10 minute = 10 x 60 s = 600 secunde ( 1 minut = 60 secunde )
viteza = distanta : timp = 12 000 m : 600 secunde = 20 m/s

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!