Ce cantitate de HCl se obtine din reactia BaCl2 cu 40 grame solutie H2SO4 de concentratie 4,9 la suta ? va rog ajuta-tima sa rezolv aceasta problema :)
BaCl2 + H2SO4 ---> BaSO4 + 2 HCl c=md/ms * 100 => md = 4,9*40/100 = 1,96 g H2SO4 98 g H2SO4..........2*36,5 g HCl 1.96 g H2SO4..............x g HCl x = 1,46 g HCl
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!