Răspuns :
M=12+2×16=44 adică masa atomica a carbonului + de doua ori masa oxigenului
M = 12 + 16 × 2 = 12 + 32 = 44 g
12 este masa moleculara a carbonului, iar 16 este masa moleculara a oxigenului
12 este masa moleculara a carbonului, iar 16 este masa moleculara a oxigenului
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!