Un biciclist a parcurs 6 km cu viteza de 12km\h, s-a oprit apo ultimii 10 km s-a deplasat cu viteza de10 km\h. Cit timp a durat stationarea biciclistului, daca viteza medie a lui pe drumul intreg era egala cu 8 km\h?
Notam cu t₁ timpul pt cei 6 km. t₁=D/v t₁=6/12=1/2h=30min Notam cu t₂ timpul pt cei 10 km. t₂=10/10=1h Ttotal=t₁+t₂=1h+30min=1h30min. Distanta totala=6+10=16km Timpul mediu=Distanta totala / viteza medie =16/8=2h Diferenta de timp=2h-1h30min=30min a stationat intre cele doua deplasari.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!