Răspuns :
Inteleg ca vrei sa calculezi ce masa de solutie de HCl 36,5% se obtine pornind de la 2 kg H2, prin sinteza. Eu in aceasta ipoteza voi rezolva.
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Mase molare: pentru H2 este 2*1 = 2(g/mol); pentru HCl este 1*1 + 1*35,5 = 36,5(g/mol).
Ecuatia reactiei chimice este:
H2 + Cl2 = 2HCl
Daca din 1*2 kg H2 rezulta 2*36,5 kg HCl
Atunci din 2 kg H2 vor rezulta x kg HCl
x = 2*2*36,5/2 = 73(kg HCl). Aceasta este masa dizolvata.
Masa solutiei de HCl 36,5% o gasim din formula concentratiei procentuale:
c = 100*md/ms, de unde ms = 100*md/c = 100*73/36,5 = 200(kg solutie HCl 36,5%).
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Mase molare: pentru H2 este 2*1 = 2(g/mol); pentru HCl este 1*1 + 1*35,5 = 36,5(g/mol).
Ecuatia reactiei chimice este:
H2 + Cl2 = 2HCl
Daca din 1*2 kg H2 rezulta 2*36,5 kg HCl
Atunci din 2 kg H2 vor rezulta x kg HCl
x = 2*2*36,5/2 = 73(kg HCl). Aceasta este masa dizolvata.
Masa solutiei de HCl 36,5% o gasim din formula concentratiei procentuale:
c = 100*md/ms, de unde ms = 100*md/c = 100*73/36,5 = 200(kg solutie HCl 36,5%).
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!