Un mobil parcurge o treime din drum cu viteza v1 , iar restul cu viteza v2= 60 km/h . Viteza medie pentru drumul parcurs este vm= 40 km/h . Calculeaza viteza v1 a mobilului . Multumesc anticipat :o3
Scrie răspunsul tău aiciΔd1=v1.Δt1⇒Δt1=Δd1/v1 Δd2=v2.Δt2⇒Δt2=Δd2/v2 Δd1=Δd/3 Δd2=2Δd/3 Δd=v.Δt⇒Δd=v(Δd1/v1+Δd2/v2)=v(Δd/3.v1+2Δd/3v2) simplificăm prinΔd si rezultă 1=v/3v1+2/3v2⇒1=40/3v1+2/180⇒90v1=1200+v1⇒v1=1200/89=13,48 km/h
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!