cu reactivul Tollens reacționează numai glucoza (aldoză)
-CH=O +2Ag(NH3)2(OH) ⇒ -COOH + 2Ag +4NH3 +HOH
1mol C6H12O6.........................2moli Ag nr. moliAg=21,6/108 = 0,2
xmoli .........................................0,2 ⇒ x=0.1 moli glucoză
m = nr.moli·M =0,1·180 =18g ⇒%gucoză = 18 /36 ×100 = 50