HgO ---> Hg + 1/2 O2
masa molara HgO = 200+1 = 216 g/mol
216 g HgO........200 g Hg
4,32 g HgO.........x g Hg
x = 4 g => cantitatea data in problema
Asta a fost verificarea pt un eventual exces,dar nu avem.
Atunci urmeaza sa calculezi masa de oxigen indiferent prin care date le folosesti:masa de oxid sau masa de Hg.
216 g HgO............1/2 * 32 g O2
4,32 g HgO.................x g O2
x = 0,32 g O2