Cu semnul "*" notez inmultirea.
Masa molara a N2 este 2*14 = 28(g/mol); masa molara a NH3 este 1*14 + 3*1 = 17(g/mol).
Ecuatia reactiei chimice este:
N2 + 3H2 rezulta(reactie reversibila) 2NH3
Daca din 1*28 t N2 rezulta 2*17 t NH3
Atunci din 1,4 t N2 vor rezulta x t NH3
x = 1,4*2*17/28 = 1,7(t NH3).
Daca vrei sa calculezi si in kilomoli:
1,7 t = 1700 kg.
Daca 17 kg NH3 reprezinta 1 kmol NH3
Atunci 1700 kg NH3 vor reprezenta a kmoli NH3
a = 1*1700/17 = 100(kmoli NH3).
Veriica si tu.