Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea.
Deoarece carbunele contine 20% impuritati, rezulta ca puritatea sa este 80%.
Daca in 100 g carbune impurificat se gasesc 80 g carbune pur
Atunci in 30 g carbune impurificat se gasesc x g carbune pur
x = 30*80/100 = 24(g carbune pur).
Masa unui mol de C este 12 g/mol; masa molara a O2 este 2*16 = 32(g/mol).
Ecuatia reactiei chimice este:
CÂ +Â O2Â =Â CO2
Daca 1*12 g C reactioneaza cu 1*32 g O2
Atunci 24 g C vor reactiona cu x g O2
x = 24*32/12 = 64(g O2).
Sa calculam si in moli.
Daca 1 mol de O2 contine 32 g O2
Atunci a moli de O2 vor contine 64 g O2
a = 1*64/32 = 2(moli O2).
Deoarece carbunele contine 20% impuritati, rezulta ca puritatea sa este 80%.
Daca in 100 g carbune impurificat se gasesc 80 g carbune pur
Atunci in 30 g carbune impurificat se gasesc x g carbune pur
x = 30*80/100 = 24(g carbune pur).
Masa unui mol de C este 12 g/mol; masa molara a O2 este 2*16 = 32(g/mol).
Ecuatia reactiei chimice este:
CÂ +Â O2Â =Â CO2
Daca 1*12 g C reactioneaza cu 1*32 g O2
Atunci 24 g C vor reactiona cu x g O2
x = 24*32/12 = 64(g O2).
Sa calculam si in moli.
Daca 1 mol de O2 contine 32 g O2
Atunci a moli de O2 vor contine 64 g O2
a = 1*64/32 = 2(moli O2).
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!